اداره کل امور ایثارگران
امام خمینی
امام خامنه ای

1394/10/16 | 10:37 | 425 | 0

[ROTITR]

ایستگاه شماره یازده

ایستگاه شماره یازده

شهید والامقام برات محیطی پناه فرزند ابراهیم در 5 تیر 1330 در یکی از روستاهای اطراف همدان دیده به جهان گشود. دوران تحصیل را در همدان سپری کرد، اما به دلیل فوت پدر و مشکلات به وجود آمده تحصیل در مقطع روزانه را رها کرد. او روزها مشغول کارشد و شب ها در مقطع شبانه ادامه تحصیل داد و موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. وی اطلاعات عمومی و دینی وسیعی داشت و بعدها معلم قرآن و اخلاق شد. این عنوان روی سنگ مزارش نیز حک شده است.

محیطی پناه پس از گذراندن دوره دو ساله خدمت، به کار در یک باطری سازی واقع در جاده کرج پرداخت. چندی بعد در 1352 با گذراندن امتحان عملی، به استخدام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران درآمد. او در آن سازمان ابتدا مامور، سپس فرمانده گروه و بعدها رییس بخش بود. در سال 1357 نیز ازدواج کرد.
وی از جمله افرادی بود که در کار نشر و پخش اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی امام خمینی فعالیت داشت. در جریان تظاهرات و راهپیمایی های دوران انقلاب نیز در نقش پشتیبانی کننده و تدارکات چی عمل می کرد.
با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران محیطی پناه از سوی پایگاه مالک اشتر واقع در خیابان خاوران عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل شد ودر لشکر 27 محمدرسول الله(ص) و گردان مالک اشتر ایفای نقش کرد. در دوران حضور در جبهه در عملیات هایی چون بیت المقدس 1، بیت المقدس 2، کربلای 5 و نصر 7 حضور داشت. مدتی در امدادرسانی و انتقال مجروحان به عقبه فعالیت می کرد. بعدها نیز معاون دسته گردان مالک اشتر بود. او در طول حضور در جبهه یکی دوبار نیز دچار مجروحیت و آسیب دیدگی شد و سرانجام در اول بهمن 1366 درعملیات بیت المقدس 2، درحالی که مجروحی را به پشت جبهه انتقال می داد، مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و به شهادت رسید.
پیکرش را در قطعه 40 ردیف 38 شماره 22 بهشت زهرای تهران  به خاک سپردند.
شهید برات محیطی پناه انسانی خوش خلق و مهربان و عاشق خدمت گزاری به مردم بود و صبر و تواضع زیادی داشت. به ادای نماز اول وقت، رعایت شئونات اسلامی و حفظ بیت المال توجه ویژه ای داشت. بسیار محجوب و کم حرف بود و درحد توان به نیازمندان کمک می کرد.
علاوه براین او اهل قلم و مطالعه بود و دست نوشته های زیادی از وی به جای مانده که حاوی مطالب و نکات ارزنده اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی و ... است.
گفتنی است پدر شهید محیطی پناه در 1355 و مادرش مدتی پس از وی از دنیا رفتند. از شهید محیطی پناه هم سه فرزند به نام های مرضیه، روح الله و منیره به یادگار مانده است. مرضیه دیپلمه و خانه دار، منیره لیسانس صنایع غذایی و کارمند شهرداری و روح الله دانشجوی مدیریت دولتی است. ایستگاه 11 آتش نشانی واقع در بزرگراه حقانی به نام این شهید نام گذاری شده است. همسر وی نیز در شهرک سعیدیه سکونت دارد.
در فرازی از وصیت نامه وی چنین آمده است:
«وصیت می کنم فرزندانم را به تقوا و سعی در اینکه واجبی از آنها فوت نشود و مرتکب حرامی نشوند و درهر حال خدا را فراموش نکنند، که دنیا محل گذر است و آخرت محل قرار.»
"ایستگاه شماره یازده" روایتی است از زندگی شهید برات محیطی پناه که اصغر فکور آن را به نگارش درآورده است و از سوی اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران به چاپ رسیده است .


به اشتراک گذاری

برچسب ها:

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

تازه ترین اخبار اداره کل ایثارگران