اداره کل امور ایثارگران
امام خمینی
امام خامنه ای

1394/10/16 | 10:35 | 417 | 0

[ROTITR]

هفته آخر

هفته آخر

براثر جراحت های وارده در جبهه پای چپش از کار افتاده بود و دست چپش بی حس بود.جمجمه اش هم از پلاستیک ساخته شده بود و حدود 32 بار زیر عمل جراحی رفته بود.

شهید والامقام محمدرضا قلی زاده آذربایجانی در 10 بهمن 1348 در تهران زاده شد. نام پدرش کریم و نام مادرش بی بی خانم بود. دوره راهنمایی را در مدرسه علامه بحر العلوم گذراند. از دوران نوجوانی در مسجد باب الحوائج سلسبیل تهران به فعالیت پرداخت. در سال های آغازین جنگ به علت کمی سن نمی توانست در جبهه ها حضور یابد، لذا به گفته همسرش شناسنامه اش را دستکاری کرد و تولدش را از 1348 به 1346 تغییر داد و بدین ترتیب جواز حضور در جبهه را به دست آورد و از 1362 در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور یافت.

او حدود 43 ماه در جبهه حضور فعال داشت و در گردان عمار به عنوان آرپی چی زن مشغول فعالیت بود . گردان عمار به گردان خط شکن معروف بود. قلی زاده در بسیاری از عملیات ها از جمله والفجر 3 و 4 و 5 کربلای 3 و 4 و 5 و 6 و 7 و 8 و ... حضور داشت. در طول این مدت بارها مجروح شد، اما با چند روز استراحت در بیمارستان و منزل، دوباره به جبهه ها رفت. همین زخم ها و جراحت ها در سال های پس از جنگ او را به جانباز جنگی هفتاد درصد تبدیل کرد. دست چپش کار نمی کرد و پای چپش برای همیشه بی حس شده بود، جمجمه اش را پس از بارها عمل از پلاستیک ساخته بودند. ترکش زیادی در بدنش جا خوش کرده بود و به دلیل همین زخم ها حدود 32 بار تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.
قلی زاده در 1368 با ناهید غنیمتی ازدواج کرد. ناهید در سپاه ابوذر مشغول به کار بود و قلی زاده در همان جا با او آشنا شد. ناهید پس از ازدواج می دانست که خواستگارش جانباز هفتاد درصد جنگ تحمیلی است، لذا با علاقه به این ازدواج رضایت داد. حاصل ازدواج آنها دختر و پسری به نام زینب و امیر حسین است.
قلی زاده پس از پایان جنگ مدتی در سپاه و سپس از 1370 در شهرداری تهران مشغول به کار شد. مدتی هم مسوول و ناظر خدمات شهری بود . او سرانجام در 17 اسفند 1376 براثر جراحات ناشی از جنگ در بیمارستان امام حسین (ع) پس از یک هفته کما، به شهادت رسید و در قطعه 28 ردیف 65 شماره 15 بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
او انسانی متواضع، مذهبی، صبور و با اخلاق بود. خانواده شهید قلی زاده هم اکنون در چهار راه لشکر، نرسیده به میدان قزوین سکونت دارند و زینب و امیر حسین در مقاطع راهنمایی و دبستان مشغول تحصیل هستند.
 
"هفته آخر" روایتی است اززندگی محمد رضا قلی زاده آذربایجانی نوشته محسن مطلق که از سوی اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران به چاپ رسیده است .

به اشتراک گذاری

برچسب ها:

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

تازه ترین اخبار اداره کل ایثارگران