اداره کل امور ایثارگران
امام خمینی
امام خامنه ای

1394/10/16 | 09:58 | 305 | 0

[ROTITR]

اینجا خانه ای بود

اینجا خانه ای بود

 شهید والامقام سید حسین طباطبایی، فرزند سید احمد و فاطمه بیگم، در 22 فروردین 1322 در حسن اباد فشافویه دیده به جهان گشود. پس از طی دوران کودکی، تحصیلات خود را آغاز کرد و تا دریافت مدرک ششم ابتدایی آن را ادامه دادک سپس تحصیل را رها کرد و در کنار پدر به کار کشاورزی پرداخت.

طباطبایی از دوران نوجوانی در مجالس و محافل مذهبی حضور می یافت و فعالیت می کرد و همین امر زمینه ای بود که وی به امور سیاسی نیز علاقه مند باشد. در جریان قیام خونین 15 خرداد 1342 او جزو کفن پوشانی بود که از ورامین به سوی تهران حرکت کردند.
آن روز عده زیادی از آن انقلابیون به شهادت رسیدند و سید حسین به جابه جایی جنازه ها پرداخت.
او مدتی به کار بنایی روی آورده بود. در 1344 با فاطمه اردستانی، از بستگان نزدیکش، پیمان زناشویی بست و کوتاه زمانی پس از ازدواج عازم خدمت سربازی شد و پس از گذراندن دوره خدمت، به  استخدام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه درآمد.
طباطبایی در جریان قیام مردمی علیه رژیم پهلوی فعالیت های گسترده ای داشت. او در اغلب محافل و مجالس و نیز تظاهرات و راهپیمایی ها شرکت می جست و اعلامیه های امام خمینی را نیز توزیع می کرد و یک بار هم در اوج مبارزات مردمی بازداشت و شکنجه شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سید حسین طباطبایی با تمام وجود در مسیر انقلاب کوشید. با تشکیل کمیته های انقلاب اسلامی به صورت داوطلبانه وارد کمیته شد و به فعالیت پرداخت. او در رفع نیازمندی های مردم از توزیع نفت و ارزاق عموقی گرفته تا سایر نیازهای اهالی محل می کوشید. علاوه بر آن به وظیفه اصلی خود که همانا حفظ و صیانت ارمان های انقلاب اسلامی بود، عمل کرد. او مدتی نیز مسوولیت کمیته انقلاب اسلامی شعبه 13 آبان نازی آباد را عهده دار رود.
طباطبایی در 14 مهر 1359 داوطلبانه از سوی سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی عازم جبهه ها شد. او ابتدا در کامیاران به عنوان فرمانده سپاه در پادگان ابوذر کرمانشاه فعالیت کرد و سپس به مناطق جنگی و خط مقدم نبرد رفت.
سرانجام در 3 اسفند 1359 در جبهه سرپل ذهاب بر اثر اصابت خمپاره به شهادت رسید. پیکرش رادر قطعه 24 ردیف 62 شماره 19 بهشت زهرا به خاک سپردند.
از شهید طباطبایی سه فرزند به نام های سید حسن، سیده زهرا و سید محمد به یادگار مانده بود که فرزندش سید حسن نیز به دنبال شهادت پدر عازم جبهه ها شد و در 21 مهر 1361 شربت شهادت نوشید و در بهشت زهرا در کنار پدر (قطعه 24، ردیف 28 شماره یک مکرر) مدفون گردید.
سید حسین طباطبایی در وصیتنامه خود خطاب به بچه هایش چنین نوشته است: «به فرزندانم سید حسن و سید محمد و سیده زهرا سفارش می کنم که برای شهادت من مبادا گریه کنید. باید افتخار کنید اگر چنین سعادتی نصیب پدرتان شود. به جای تشریفات به مستمندان کمک کنید و هرچه می توانید، مردم را به اسلام بخوانید و امام امت را یاری کنید، چون رضایت من در همان است.
از خصوصیات شهید طباطبایی می توان به نظم او در امور، احسان و نیکی به دیگران، ارشاد و راهنمایی و امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد. او مداح هم بود و هیاتی به نام هیات امام حسن مجتبی (ع) در نازی آباد راه اندازی کرده بود و در آن هیات مداحی می کرد.
هم اکنون خانواده شهید طباطبایی در شهرک سعیدیه حمیدیه سکونت دارند. سید محمد پزشک است و در اداره کل بهزیستی شهرستان ری فعالیت دارد و سیده زهرا دانش آموز دوره دبیرستان است.
کتاب " اینجا خانه ای بود" روایتی از زندگی این شهید بزرگوار نوشته داوود بختیاری دانشوراست که از سوی اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران به چاپ رسیده است .


به اشتراک گذاری

برچسب ها:

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

تازه ترین اخبار اداره کل ایثارگران