اداره کل امور ایثارگران
امام خمینی
امام خامنه ای

1394/10/16 | 09:47 | 272 | 0

[ROTITR]

یک خاکریز تا بهشت

یک خاکریز تا بهشت

شهید والامقام حجت الله کاظمی، پنجمین فرزند از هفت اولاد ذبیح الله کاظمی و اقدس رجبی، در 15 تیر 1338 مصادف با نیمه شعبان در محله سرآسیاب دولاب تهران به دنیا آمد. پدرش به شغل بنایی اشتغال داشت. وی مقطع ابتدایی رادر دبستان دلگشا (مبعث فعلی) تا ششم نظام قدیم ادامه داد، سپس وارد دبیرستان های فرزان بیرجندی، دهخدا و ابوریحان شد و با مدرک دیپلم در رشته طبیعی فارغ التحصیل شد . پس از آن یک دوره کلاس های مهندسی رادیو و تلویزیون رانیز گذراند.

کاظمی قبل از انقلاب به صورت مخفیانه اقدام به تشکیل هیئتی از جوانان و هم کلاسی ها وهم محلی های خود نموده بود که به بحث درباره رساله امام خمینی می پرداختند. ارادت وی به حضرت امام تا حدی بود که در روز ورود امام به ایران، در زمره کمیته استقبال از ایشان قرار داشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی از خدمت نظام معاف شد و برای خدمت به جمهوری اسلامی وارد فعالیت های فرهنگی و مذهبی در مسجد موسی بن جعفر (ع) و بابت النجات شد.
عمده فعالیت های وی در مسجد، تشکیل بسیج و آموزش بچه های بسیجی، مسوولیت امور فرهنگی مسجد، نگهبانی خیابانی، تشکیل تعاونی های اسلامی و مسوولیت یا محافظت از صندوق های انتخاباتی بود. او بین سال های 1357 و 1359 اقدام به راه اندازی هیئتی مذهبی به نام «مکتب پیروان اسلام» کرد، سپس به استخدام شرکت واحد درآمد و در تعمیرگاه شماره 4 نازی آباد مشغول به کار شد.
پانزده روز پس از استخدام کاظمی در شرکت واحد، جنگ تحمیلی شروع شد و وی به همراه گروه مقاومت 22 نفری مساجد تهران عازم جبهه های غرب کشور گردید و در عملیات های پدافندی مهران در منطقه کنچانچم حضور یافت و پس از شنیدن اخبار درگیری های تن به تن در خرمشهر، با گرفتن حکم ماموریت از فرمانداری ایلام، به همراه دوستان هم رزمش به آبادان و خرمشهر رفت و در عملیات های پدافندی شهر آبادان حضور پیدا کرد.
پس از نوروز 1360 برای رتق و فتق امور فنی و تعمیراتی شرکت واحد به پشت جبهه اعزام شد.
برخی از عملیات هایی که حجت الله کاظمی در آنها شرکت داشت عبارتند از: فتح المبین ، بیت المقدس یا آزادی خرمشهر، رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی والجفر 1 و 2 و 3 و 4 . وی در عملیات بیت المقدس و والفجر مقدماتی، بر اثر ترکش خمپاره دچار موج گرفتگی شد و از ناحیه صورت مجروح گردید و نیز بین عملیات والفجر 3 و 4 به مدت نه ساعت در اسارت نیروهای بعثی بود که با هوشیاری موفق به فرار شد . وی در جبهه آرپی جی زن و تک تیرانداز بود.
کاظمی در آخرین حضور خود در عملیات والفجر 4 ، پس از مجروح شدن فرمانده گروهان، از سوی شهید حاج ابراهیم همت به فرماندهی گروهان منصوب شد، سرانجام در همان عملیات در منطقه پنجوین عراق، میان ارتفاعات 1904 پس از نبردی تن به تن بر اثر انفجار نارنجک از سوی دشمن در 29 آبان 1362 به شهادت رسید. پیکر شهید به دلیل آنکه در خاک عراق واقع بود، یازده سال پس از شهادتش به ایران آورده شد و در 31 خرداد 1373 در بهشت زهرا قطعه 27 ردیف 23 دفن گردید. 
هم اکنون خانواده شهید کاظمی در سراسیاب دولاب ساکن هستند و کوچه محل زندگی آنها به یاد او نامگذاری شده است.
"یک خاکریز تا بهشت " روایت زندگی حجت الله کاظمی است که اصغر فکور نوشتن آن را برعهده داشته و از سوی اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران در قالب کتاب به چاپ رسیده است .

به اشتراک گذاری

برچسب ها:

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

تازه ترین اخبار اداره کل ایثارگران